اگر تصور میکنید جوبایدن اتفاقی رئیس جمهور آمریکا شد توصیه میکنم این کلیپ را ببینید او در دوره دبیرستان لکنت زیان داشت و به خاطر همین مورد تمسخر خیلی از همکلاسی هایش ….

 

نگاهی کلی به زندگینامه جو بایدن

 • نام اصلی : جوزف رابینت بایدن جونیور
 • متولد : ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲ آمریکا
 • زمینه فعالیت : سیاست
 • پیشه: سیاستمدار
 • تخصص: وکیل
 • مدرک تحصیلی: دکتری حقوق
 • سالهای فعالیت: ۱۹۶۶ تاکنون
 • قد: ۱۸۲ سانتیمتر
 • والدین:جوزف بایدن و کاترین
 • همسرها: نیلیا هانتر (۱۹۷۲-۱۹۶۶) و جیل تریسی بایدن (۱۹۷۷)
 • فرزندان : جوزف ، هانتر ، نائومی و اشلی

 

بیشتر بخوانید : بایدن ترامپ را له کرد

 

 

جوزف رابینت بایدن جونیور

جوزف رابینت بایدن جونیور

 

 تصویر پدر جو بایدن

تصویر پدر جو بایدن

 

جو بایدن معاون اول رئیس جمهوری سابق و دموکرات آمریکا است که اکنون عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا را بر عناوین دیگر خود افزوده است.

او در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ حضور خود را در رقابت‌های انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کرد. بایدن مبارزات انتخاباتی خود را به عنوان چالشی برای رئیس جمهوری دونالد ترامپ تعریف کرد و گفت: من معتقدم تاریخ به چهار سال این رئیس جمهوری و تمام آنچه او به عنوان یک لحظه نابجا در آغوش می‌گیرد، نگاه می‌کند. اما اگر ما به دونالد ترامپ هشت سال در کاخ سفید فرصت دهیم ، او برای همیشه و اساسا شخصیت این ملت را تغییر خواهد داد – که ما هستیم – و من نمی‌توانم کنار بمانم و تماشا کنم که چه اتفاقی می‌افتد.

پس از تعلیق مبارزات انتخاباتی سناتور برنی سندرز، بایدن با اکثریت نمایندگان متعهد (دلیگیت)، نامزد فرضی دموکرات‌ها شد و پس از آنکه از آستانه دلیگیت‌های لازم برای کسب نامزدی در ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ عبور کرد، در ۲۸ مرداد ماه به طور رسمی از سوی کنوانسیون ملی دموکرات‌ها به عنوان نامزد این حزب برگزیده شد.

وی در ۲۱ مرداد ماه اعلام کرد سناتور کامالا هریس از کالیفرنیا را که در رقابت مقدماتی هم داوطلب ریاست جمهوری این حزب بود، به عنوان معاون ریاست جمهوری آمریکا در صورت پیروزی برگزیده است.

بایدن از هریس به عنوان “جنگجوی نترس” یاد کرد و به این ترتیب نخستین زن سیاهپوست در تاریخ آمریکا شد که دارای یک مقام ارشد در ایالات متحده شده است.

در ۲۳ دی ماه ۱۳۹۵، باراک اوباما مدال آزادی را به خاطر خدمت طولانی به مردم به او اعطا کرد.

زندگی نامه

بایدن در ۲۹ آبان ۱۳۲۱ در اسکرانتن پنسیلوانیا به دنیا آمد. هنگامی که او ۱۰ ساله بود ، خانواده اش به کلیمونت ، دلاویر نقل مکان کردند. وی در رشته تاریخ و علوم سیاسی از دانشگاه دلاویر فارغ التحصیل شد و مدرک حقوق خود را از دانشکده حقوق دانشگاه سیراکیوز دریافت کرد. بایدن پیش از مراجعه به مناصب عمومی وکالت می‌کرد و به عنوان وکیل مدافع عمومی فعالیت داشت.

جو بایدن و همسر اولش نیلیا هانتر

از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۱، بایدن در شورای شهر نیوکسل اشتغال داشت. وی در سن ۲۹ سالگی با کسب ۵۸ درصد آرا به عنوان نماینده دلاویر در سنای آمریکا انتخاب شد. دو هفته پس از انتخابات، همسر و دخترش در یک تصادف رانندگی کشته شدند که دو پسرش از آن جان سالم به در بردند.

وی از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۸۷ به عنوان سناتور از ایالت دلاویر در کنگره آمریکا حضور داشت و برای چندین سال رئیس کمیته قضایی سنا و کمیته روابط خارجی این مجلس بود.

جو بایدن و همسر دومش جیل تریسی بایدن

جو بایدن و همسر دومش جیل تریسی بایدن

 

بایدن، نخستین حضور در رقابت ریاست جمهوری را در سال ۱۳۶۶ تجربه کرد اما از رقابت کنار رفت. وی دومین کارزار ریاست جمهوری را در سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و پس از برگزاری کنفرانس های انتخاباتی ۱۳۸۷ آیووا ، جایی که پنجم شد ، از رقابت کنار رفت.

اما باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در آن زمان، اعلام کرد که بایدن را به عنوان گزینه معاونی خود انتخاب کرده است و سرانجام این دو نفر در انتخابات به پیروزی رسیدند و از یکم بهمن ماه ۱۳۸۷ تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۵ سکان کاخ سفید را در دست داشتند.

 

مواضع سیاسی بایدن در مقابل ایران

بایدن خواستار ازسرگیری روابط ایران و آمریکا بوده و با تغییر رژیم مخالف است. او پس از انتخابات ۱۳۸۸ ایران انتقاداتی را مطرح کرد ، اما بیان داشت آمریکا به سیاست مذاکره ادامه می دهد.

بایدن به عنوان معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در زمان امضای برجام ، از حامیان آن بود و بعد از خروج دونالد ترامپ از این توافق ، او را سرزنش کرد. او در ادامه «رسیدن به توافق بهتر» را توهم خواند و گفت برای رسیدن به برجام «چندین سال فشار تحریم ، دیپلماسی دقیق و حمایت جامعه جهانی» صرف شده است

بایدن سال ۲۰۰۸ برای دومین بار در ۶۶ سالگی برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد اما بعد از پیروزی درون حزبی باراک اوباما و انتخابش بعنوان رئیس جمهور از سال ۲۰۰۹ بعنوان معاون وی تا سال ۲۰۱۷ در قدرت بود.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :