تحلیل گر سیاسی آقای امین باقری معتقد است که در شب انتخابات پیش رو شاهد شکست سنگین ترامپ خواهیم بود و طرفداران و سرسپردگانش باید به انتظار شبی کابوس وار باشند.تحلیلگران در پی ارزیابی داده‌ها و نحوه عملکرد احتمالی رأی‌دهندگان هستند و به دنبال پاسخ به پرسش‌های اساسی می‌گردند. تجزیه و تحلیل خبرگزاری آسوشیتدپرس از آرای پیش از موعد نشان می‌دهد دموکرات‌های ثبت‌نامی با ۱۴ درصد اختلاف، به شکل چشمگیری از تعداد جمهوری‌خواهان ثبت‌نامی در ایالت‌هایی که وابستگی حزبی رأی‌دهندگان را گزارش می‌کنند، بیشتر هستند.

بسیاری از آمریکایی‌ها انتخابی انجام می دهند که با ثبت‌نام حزبی آنها مطابق نیست. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که جمهوری‌خواهان به هشدارهای بی‌اساس دونالد ترامپ درباره رأی‌ پستی اعتنا کرده و تعداد زیادی قصد دارند تا سوم نوامبر رأی بدهند. این بدین معناست که در مقابل افزایش اولیه دموکرات‌ها، با افزایش تعداد جمهوری‌خواهان در روز سه‌شنبه مواجه خواهیم بود.

تا کنون بیش از۹۰ میلیون آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند. این حدود۶۵ درصد از مجموع کسانی است که در رقابت ۲۰۱۶ رأی دادند. بیشتر کارشناسان انتخاباتی گمان می‌کنند که ایالات متحده در رقابت امسال شاهد حدود۱۴۰ میلیون رأی خواهد بود. براساس تحلیل‌های آسوشیتدپرس، دموکرات‌ها در آرای پیش از موعد پیشتازی بزرگی (۴۷ درصد به ۳۳ درصد) نسبت به جمهوری‌خواهان دارند.براساس تحلیل آسوشیتدپرس، بیش از یکی از چهار رأی (۲۷ درصد) از سوی رأی‌دهندگان جدید یا کسانی که گاهی در انتخابات شرکت می‌کنند، داده شده است. در سال ۲۰۱۶ حدود یک چهارم رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری پیش از آن رأی نداده بودند. هنوز هم امکان رشد این آمار وجود دارد و ممکن است رأی‌دهندگانی از این دست روز انتخابات مشارکت داشته باشند و حتی افزایش اندک در ایالت‌های به شدت رقابتی، می‌تواند تغییر ایجاد کند.

 

افزایش این آمار به نظر می‌رسد خبر خوبی برای دموکرات‌ها باشد. چهل و سه درصد از رأی‌دهندگان جدید و رأی‌دهندگانی که گاهی به پای صندوق‌ها می‌روند،‌ به عنوان دموکرات‌ ثبت‌نام کردند و این با یک‌چهارمی که جمهوری‌خواه هستند، قابل مقایسه است. سه چهارم دیگر به عنوان رأی‌دهنده مستقل یا یک حزب اقلیب که معمولا گروهی است که به سمت نامزد دموکرات‌ها تمایل دارد، ثبت‌نام کردند.

تعداد رأی‌دهندگان در “کمربند آفتاب” رو به افزایش است، خصوصا در ایالت‌هایی نظیر فلوریدا، کارولینای شمالی و به‌ویژه تگزاس که دموکرات‌ها به پیروزی در آن امید دارند و تعداد زیادی از از رأی‌دهندگانی که معمولا دور از رقابت‌ها بودند، بسیج کردند.سرنوشت بایدن به مشارکت قوی رأی‌دهندگان سیاه‌پوست در ایالت‌های کلیدی گره خورده است. براساس برآورد مؤسسه تحقیقاتی پیو، تاکنون حدود ۹ درصد از آرای پیش از موعد، از سوی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار داده شده است. این آمار در سال ۲۰۱۶ به میزان ۱۰ درصد بود. مقداری ریزش در میزان مشارکت سیاه‌پوستان به نسبت سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نقش مهمی در شکست دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ ایفا کرد. بنابراین حزب دموکرات و حامیان آن به دقت رصد می‌کنند که این بار چه اتفاقی رخ می‌دهد. این داده‌ها فعلا مبهم است. میزان آرای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار سالخورده افزایش داشته است.

تجزیه و تحلیل آسوشیتدپرس نشان می‌دهد ۱۱.۳ درصد از آرای پیش از موعد از طرف رأی‌دهندگانی بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن بوده است. این آمار به نسبت ۹.۶ درصد سال ۲۰۱۶ اندکی افزایش نشان می‌دهد. در ایالت‌های کلیدی فلوریدا، جورجیا و کارولینای شمالی، میزان مشارکت رأی‌دهندگان جوان ۳۰ درصد یا بالاتر بوده است. این هم نشانه خوب دیگری برای دموکرات‌هاست چرا که رأی‌دهندگان جوان، دموکرات‌ها را ترجیح می‌دهند.

 

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :