برای کسی که می فهمد ؛ هیچ توضیحی لازم نیست و
برای کسی که نمی فهمد ؛ هر توضیحی اضافه و بیهوده است . آنانکه می فهمند  عذاب می کِشند و
آنانکه نمی فهمند ، همواره عذاب می دهند و سوهان روح می شوند .
مهم نیست که چه مدرکی داریم ،
مهم این است که چه درک و فهم درستی داشته باشیم . مغزِ کوچک و دهانِ بزرگ میلِ ترکیبیِ بالایی دارند . کلماتی که از دهانِ ما بیرون می آید ، ویترینِ فروشگاهِ شعورِ ماست .
پس وای بر جمعی که لب را بی تامل وا می کنند ؛ چرا که کم داشتن و زیاد گفتن
مثلِ نداشتن و زیاد خرج کردن است .
پس نگذارید زبانِ شما
از افکارتان جلو بزند .
همواره سعی کنیم که فهم و شعور و ادراک خود را بالا ببریم و تاثیرگذار باشیم . افلاطون می گوید : راحت ترین کار نصیحت و سرزنش کردن دیگران است و سخت ترین کار خود را اصلاح کردن است . متاسفانه جامعه ما به سمت بی اخلاقی ،  دروغگویی و بی شعوری و بی اعتمادی سوق داده شده است . بيائیم تغییر را از خود آغاز کنیم و سطح ادراک و شعور و فرهنگ خود را بالا بریم و ویترین خوبی برای الگوی جامعه خود باشيم
براساس تازه تربن گزارش سازمان توسعه تجارت واردات به کشور بطور چشمگیری افزایش یافته است . مجموع تجارت خارجی در طی هشت ماه سال جاری با رشد ۸ درصدی به ۶۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار رسید و طی ۸ ماه امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۱۷ درصد واردات افزایش یافت . با روند موجود ، کشور هر روز وابسته تر و تولید داخلی توان خود را از دست خواهد داد و بیکاری در وضعیت بحرانی تری قرار خواهد گرفت و سند برنامه چشم انداز ایران ۱۴۰۰ و برنامه ششم توسعه رویایی بیش نیست و سندهای مصوب الزام آور کارآیی لازم را نداشته مجلس دهم از برنامه محوری و نظارت محوری خارج شده است . با واردات بی رویه و غیرضرور هزاران واحد تولیدی و صاحبان صنایع ورشکست و صدها هزار نفر بیکار شده اند . حدود ۶۰ درصد از کالاهای وارداتی مربوط به کالاهای واسطه ای و ۱۵ درصد سرمایه ای و ۲۲ درصد مصرفی است . نکته مهم اینکه به رغم سیاست دولت  مبنی بر جلوگیری از خام فروشی ، صادرات انواع مواد خام معدنی به شدت اوج گرفته و ۴۷ درصد افزایش داشته است ؛ در صورتیکه  فراوری و تولید داخلی مواد معدنی می تواند نقش مهمی در اشتغالزایی و درآمد زایی کشور داشته باشد . عمده واردات به ایران مربوط به فراورده های کشاورزی و مواد غذایی ( ناشی از ناکارآیی دولت در بخش کشاورزی و تامین مواد غذایی ) و قطعات خودروهای لوکس ( افزایش ۸۱ درصدی نسبت به شش ماهه سال قبل ) است .
مجيد قاسمى
برداشت از مكتوبات دوست عزيز دكتر انورى

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :