دونالد ترامپ، که در کنار نارندرا مودی، نخست وزیر هند به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد ادامه داد: “ما زمان زیادی داریم. هیچ عجله‌ای نیست. آنها می‌توانند عجله نکنند. ابدا فشار زمانی وجود ندارد. امیدوارم که در نهایت حل و فصل شود. اگر نشود، شما از آن مطلع خواهید شد.”

پیشتر سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرده بود که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور قصد دارد در حاشیه اجلاس گروه جی۲۰ با رئیس جمهوری آمریکا در مورد تنش با ایران گفتگو کند. در همین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز گفت که افزون بر مسائل تجاری دو کشور، مبارزه با تروریسم و وضعیت غرب آفریقا، تنش موجود با ایران از موضوع‌های اصلی مذاکرات روز جمعه او با رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

همچنین شی جی‌پینگ، رئیس جمهوری چین نیز برای شرکت در نشست سران جی۲۰ در اوزاکا به سر می‌برد در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، شرایط حساس خلیج فارس را به تقاطع جنگ و صلح تشبیه کرد و تاکید کرد که چین همواره حامی صلح و مخالف جنگ بوده و هست. رئیس جمهوری چین از تمام طرف‌های درگیر در منطقه خاورمیانه خواست تا با حفظ آرامش خود نسبت به برقراری ثبات و امنیت در این منطقه حساس تلاش کنند.

همزمان دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز ضمن این که بار دیگر از ایران خواست تا نسبت به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای پایبند باشد، تصریح کرد که حساسیت اتحادیه اروپا نسبت به نقض برجام بسیار بالاست و بر همین اساس نظارت‌های جدی بر عملکرد ایران در این خصوص ادامه خواهد داشت. با توجه به دیدار و مذاکره ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با رئیس جمهوری آمریکا در مورد عمل سران کشورهای امضاء کننده توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران، بار دیگر و در آستانه اجرای تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود تلاش ها برای زنده نگه داشتن این توافق در ژاپن ادامه می یابد.

از نشست گروه ۲۰ چه انتظاری می‌توان داشت؟
روز ۲۸ و ۲۹ ژوئن (۷ و ۸ تیر) سران کشورهای عضو گروه ۲۰ در شهر اوزاکای ژاپن گرد‌ می‌آیند تا در باره مهم‌ترین مسائل اقتصادی جهان و ریشه‌های سیاسی آن به تبادل نظر بپردازند.
معضلات آب و هوایی، برنامه‌های مشترک برای بهبود استاندارد زندگی انسان‌ها در سراسر جهان و حقوق زنان از جمله موضوعات محوری این نشست خواهد بود. ژاپن در هفته‌های اخیر تلاش کرده است که راه‌کارهای مشخصی برای بازرگانی آزاد در سراسر جهان تهیه کند و در این نشست به بحث بگذارد. اینکه پیشنهادهای ژاپن تا چه حد موفقیت‌آمیز باشد، معلوم نیست. کارشناسان معتقدند که امسال نباید انتظار زیادی از نتایج این نشست اقتصادی داشت، زیرا حتی تهیه متن بیانیه مشترک پایانی این نشست با مشکلات اساسی روبرو شده است. اینکه آیا اصلا بیانیه مشترکی منتشر شود، جای تردید است. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن هم گفته است که تصورات کشورهای شرکت‌کننده از حل مشکلات اقتصادی و مالی بسیار متفاوت است. او امیدوار است که اعضای  گروه ۲۰ دست‌کم در زمینه کاهش زباله‌های پلاستیکی به توافق برسند.
مذاکرات دوجانبه
آنچه که تاکنون مشخص شده، این است که سران کشورهای شرکت‌کننده در نشست اوزاکا در دیدارهای دوجانبه بر سر مسائل گوناگون تبادل نظر خواهند کرد و احتمال می‌رود که به توافقاتی هم دست یابند.
در این راستا ملاقات رئیس جمهوری ایالات متحده با همتای چینی خود از اهیمت ویژه‌ای برخوردار است.
تشدید تنش در خلیج فارس و تاثیر آن بر بهای نفت خام نیز از موضوعاتی است که در دیدارهای دو یا چندجانبه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روز ۱۸ خرداد (هشتم ژوئن) وزیران دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ در شهر فوکوئوکا ژاپن بر سر مسائل مهم اقتصادی و مالی جهانی صحبت کردند اما بر خلاف انتظار توافق مهمی حاصل نشد. آنها تنها در زمینه جلوگیری از فرار مالیاتی شرکت‌های بزرگ اینترنتی مانند گوگل اتفاق‌نظر داشتند. نکته قابل توجه این نشست بیانیه پایانی آن بود که در متن آن آمده است: «ما تلاش‌می‌کنیم که زمینه را برای بازرگانی و سرمایه‌گذاری آزاد، عادلانه و شفاف فراهم کنیم».

برای برخی کارشناسان عبارت “تلاش می‌کنیم” در بیانیه پایانی نشست وزیران دارایی گروه ۲۰ بیانگر این واقعیت است که رهبران کشورهای عضو این گروه نیز تنها به “تلاش” در آینده راضی باشند و در نشست اوزاکا به هیچ توافقی دست نیابند. روزنامه آلمانی “زود دویچه” ضمن تاکید بر اینکه هیچ نشانه‌ای برای موفقیت نشست گروه ۲۰ در زمینه مشکلات اقتصادی جهانی وجود ندارد، به نقل از دولت آلمان وعده داده است که دست‌کم پرواز رفت و برگشت آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور به ژاپن با موفقیت و بدون مشکل صورت خواهد گرفت. سال گذشته هواپیمای مرکل به دلیل نقص فنی ناچار به فرود اظطراری شد و به همین دلیل صدراعظم آلمان دیرتر از موعد مقرر به محل اجلاس گروه ۲۰ رسید.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :