در خرداد ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۹۶ میلیون تراکنش با ارزش ۲۳۹ هزار و ۷۹ میلیارد تومان در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به اردیبهشت ماه رشد ۲٫۴۸ درصدی در تعداد و منفی ۱۳٫۳۷ درصدی در ارزش ریالی داشته است.

بازگشت به سال ۹۷
مردم ایران در سال گذشته ۲۱ میلیارد و ۷۶۸ میلیون بار(تراکنش) به ارزش ۲۵۸۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کارت کشیدند. در سال‌های اخیر با رشد خدمات بانکداری الکترونیکی و توسعه ابزارهای الکترونیک، کارت‌های بانکی به تدریج جای اسکناس و سکه را در مبادلات مالی گرفته است. درحالی که در سال گذشته نسبت اسکناس و مسکوک در دست مردم ۲٫۵۸ درصد کل نقدینگی کشور بوده این نسبت تنها برای تراکنش‌های کارتی (به غیراز خودپردازها) ۱۱٫۲۴ درصد بوده است. ارزش تراکنش‌های کارتی درسال‌های اخیر به قدری افزایش یافته که سهم ارزشی آن به تولید ناخالص داخلی کشور ۱۱۹ درصد شده است.علاوه بر این، دلیلی برای توسعه بانکداری الکترونیک در سالیان اخیر، گشت و‌ گذاری در لابه لای اعداد و ارقام تراکنش‌های کارتی، دماسنج حال و هوای اقتصادی نیز محسوب می‌شود. میزان رشد یا افزایش تعداد و ارزش تراکنش‌ها و سهم ابزار مختلف شامل کارتخوان، ابزار موبایلی و اینترنتی نشانگر سمت و سوی اقتصاد خانوارهاست. همچنین سهم دهک‌های قیمتی در این تراکنش‌ها نیز گویای رفتار اقتصادی اقشار مختلف از کم درآمدها تا پردرآمدهاست.

افزایش گرایش به موبایل و اینترنت
براساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک)، درمجموع، تراکنش‌های کارتی کشور با استفاده از سه ابزار دستگاه‌های کارتخوان، موبایل و اینترنت انجام می‌شود. بررسی سهم بازار این ابزار در سال گذشته نشان می‌دهد که گرایش به استفاده از ابزارهای موبایلی و اینترنتی نسبت به دستگاه‌های کارتخوان یا همان پوز افزایش یافته است. دراین سال درحالی که سهم کارتخوان‌ها ۴٫۴۳ درصد کاهش یافته ،سهم ابزار اینترنتی ۱٫۱۸ درصد و ابزار موبایلی ۳٫۲۵ درصد بیشتر شده است.طبق این گزارش، در مجموع ۹ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۱۵ ابزار تراکنش در کشور وجود دارد که کارتخوان با بیش از ۷٫۳ میلیون دستگاه ۷۶ درصد از سهم بازار را دارد. پس از آن ابزارموبایلی با یک میلیون و ۱۸۷ هزار دستگاه ۱۲٫۳ درصد و ابزارهای اینترنتی با یک میلیون و ۱۲۶ هزار دستگاه ۱۱٫۶ درصد دراین بازار سهم دارند. از نظر تعداد تراکنش‌ها سهم کارتخوان‌ها ۸۸٫۸۵ درصد، موبایل ۶٫۰۶ درصد و اینترنت ۵٫۰۸ درصد اعلام شده است.اما از لحاظ مبلغی سهم کارتخوان‌ها به ۹۰٫۷۱ درصد می‌رسد و از طریق اینترنتی و موبایلی به ترتیب سهمی معادل ۸٫۹۵ و ۰٫۳۴ درصد را دارا هستند. دراین سال ۹۴٫۷ درصد از ارزش تراکنش‌ها مربوط به خرید کالا و خدمت و ۵٫۲ درصد متعلق به پرداخت قبض و خرید شارژ بوده است.

مرجع : ایران
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :