به گزارش موج امروز به نقل از خودروبانک، سیستم تهویه خودرو علاوه بر بخاری و کولر به پنکه نیز مجهز است. عموما زمانی از پنکه استفاده میشود که هوای داخل کابین نه گرم است و نه سرد است و تنها احتیاج به تهویه دارد. استفاده از پنکه به جای پایین دادن پنجره‌ها علاوه بر جلوگیری از ورود آلودگی و سر و صدا به داخل کابین خودرو وضعیت آیرودینامیکی خودرو را نیز بهبود داده و از مصرف زیاد سوخت در سرعت‌های بالا جلوگیری میکند؛
بنابراین توصیه میشود برای از بین بردن حالت خفگی درون کابین به جای پایین دادن پنجره از حالت پنکه سیستم تهویه خودرو استفاده کنید.
اگر هنگام گرما وارد خودرو شدید بلافاصله کولر را روشن نکنید پنجره‌ها را پایین داده و اجازه دهید کمی هوای درون کابین خودرو عوض شود سپس نسبت به روشن کردن سیستم تهویه اقدام کنید. اگر خودرویی در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد پارک شود، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین دوهزار تا چهار هزار میلی‌گرم بالا میرود که ۴۰ برابر بیش‌تر از میزان قابل قبول آن در واحد حجم است. باز کردن پنجره‌ها پیش از روشن کردن کولر به خارج شدن این ماده سرطان زا از خودرو کمک می‌کند.
سعی کنید کولر را هنگامی روشن کنید که دور موتور، پایین باشد و از روشن کردن آن در سرعت‌ها و دور‌های بالای موتور خودداری کنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود. در ابتدای کار، سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده در مجاری تهویه و در داخل اتاق سریع‌تر تخلیه شده و در ضمن، کل سیستم هم خنک و آماده کار شود.
کولر مراقبت می‌خواهد. این مکان جایگاه مناسبی برای رشد انواع قارچ ها، میکروب‌ها و کپک هاست و به همین علت تمیز کردن آن به ویژه برای مبتلایان به آلرژی ضروری است.
چند نکته درباره کولر خودرو
-استفاده از کولر به ویژه برای کودکان مانع از گرمازدگی آن‌ها می‌شود، اما باید دقت شود دریچه کولر به نحوی تنظیم شود که سبب گرفتگی ماهیچه‌ها نشود.
-توصیه می‌شود در هوای آلوده و در هنگام توقف یا سرعت پایین در ترافیک، سیستم تهویه را خاموش کرده و یا حداقل در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید.
-در هنگام جابجایی با سرعت زیاد و حرکت در بزرگراه ها، پایین دادن پنجره‌ها به جای استفاده از کولر سبب به هم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو و افزایش مصرف بنزین آن می‌شود. توصیه می‌شود در سرعت بالا از کولر استفاده کنید.
-رطوبت سبب می‌شود فیلتر‌ها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک‌ها باشند. حتما فیلتر کولر را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تمیز و یا حتی تعویض کنید.
-به دلیل جلوگیری از رسوب گاز خنک‌کننده، توصیه می‌شود کولر خودرو را حداقل هر ماه یک بار به مدت سی دقیقه –یعنی حتی در فصول سرد سال- روشن کنید.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :