میان برنامه ای با عنوان “به سوی عنصر سیزدهم” و گزارش ویژه خبری خبرگزاری رویترز و دولت انگلیس در خصوص کارخانه های پودر آلومینیوم و تولید آلومینیوم در شرکت آلومینای ایران در شهرستان جاجرم که در شبکه های آلمانی، انگلیسی، ژاپنی و ایران اینترنشنال انعکاس وسیعی یافت عنوان نموده اند که کارخانجات مذکور بعد از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ توسط شرکتی چینی و برای مصارف نظامی و صنایع موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخته شده اند.

تقویم زمانی این خبر در خصوص فعالیتهای پروژه های مذکور که به سازمان ملل و خزانه داری آمریکا نیز منعکس شده است صحت ندارد و احداث کارخانجات مذکور در شرکت آلومینای ایران اهداف نظامی نداشته و سپاه پاسداران نیز در ساخت کارخانه آلومینیوم و پودر آلومینیوم هیچگونه نقشی نداشته است. خبرنگاران ویژه رویترز وانمود کرده اند که موفق به شناسائی شرکت های معروف و شناخته شده فوجی ژاپن و نوئل آلمان و ان اف سی چین که مشارکت مستقیم در ساخت بخش اعظم کارخانه آلومینیوم قبل از برجام داشته اند نشده اند

راویان میان برنامه “به سوی عنصر سیزدهم” همچنین عنوان داشته اند که تا پیش از سال ۹۴ هیچگونه اقدام مؤثری برای احداث کارخانه آلومینیوم صورت نگرفته بود. موافقت اصولی شماره ۱۱۳۰۶۲ در زمینه تولید پودر آلومینیوم نیز در سال ۱۳۹۰ صادر شده است درحالیکه رویترز عنوان می دارد که اسناد ارائه شده توسط یکی از مقامات سابق ایرانی فاقد تاریخ بوده و پروژه پودر آلومینیوم کماکان مشغول به تولید می باشد.

کلیه تجهیزات و ماشین آلات پروژه های مذکور قبل از پایان سال ۹۳ و توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در محل پروژه تحویل شده بودند. همچنین بنا به اظهار مکتوب مهندس حمید مرادی از راویان میان برنامه “به سوی عنصر سیزدهم”، تأسیسات پروژه پودر آلومینیوم در سال ۹۴ توسط ایشان پلمپ گردیده و تأسیسات چاه آب پروژه نیز به انبارهای شرکت آلومینای ایران منتقل شده است. تأسیسات برق پروژه نیز تخریب شده که تا کنون ماهیت تخریب کنندگان مشخص نشده و پروژه تولید پودر آلومینیوم عملاً در سال ۱۳۹۴ تخریب و متوقف شده است. روزنامه با سابقه خراسان شمالی نیز در شماره ۳۱۵۸ مورخه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ به سوله پروژه تولید پودر آلومینیوم پرداخته و مدعی شده که صاحبان آن مشخص نیستند و خبری از آنها نیست. لازم بذکر می باشد که متعاقب شکایت مالکین و شرکت مجری پروژه پودر آلومینیوم، شعبه چهارم بازپرسی دادسرای بجنورد با ذکر “مرور زمان طرح شکایت” در مورخه ۲۱/۱۱/۹۸ قرار موقوفی تعقیب صادر نموده است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :